Ljubljana, 24. 9. 2019 – SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč, se pridružuje klicu, da moramo – civilna družba, zasebni sektor, vlada, posamezniki – skupaj odločneje ukrepati za izpolnitev ciljev trajnostnega razvoja. Podnebje, revščina, neenakosti nasploh zahtevajo celo vrsto ukrepov za odgovorno ravnanje zasebnega sektorja, omilitev dolžniških razmerij in pravičnejšega razporejanja bogastva v svetu. Vse troje neposredno vpliva na učinkovitost in uspešnost držav ter celotne mednarodne skupnosti pri naslavljanju podnebne krize. Slovenija mora zato okrepiti svoje delovanje z dvigom sredstev za razvojno sodelovanje, zagotavljanjem skladnosti politik za razvoj in okrepljenim sodelovanjem med deležniki.

Srečanje voditeljic in voditeljev na Političnem forumu Združenih narodov na visoki ravni o trajnostnem razvoju, ki poteka 24. in 25. septembra 2019 kot delu 74. Generalne skupščine Organizacije združenih narodov, je tako prva priložnost, da ocenimo napredek pri izpolnjevanju ciljev trajnostnega razvoja na globalni ravni. Srečanje je tudi priložnost, da Slovenija mednarodni javnosti predstavi svoje ukrepe za uresničevanje zavez Agende za trajnostni razvoj do leta 2030, ki je določila 17 temeljnih ciljev trajnostnega razvoja.

Poročilo OZN o trajnostnem razvoju še naprej nakazuje nadaljevanje trendov netrajnostne rabe naravnih virov in rasti emisij. Tudi Slovenija je po globalnem indeksu izpolnjevanja ciljev trajnostnega razvoja padla za štiri mesta, z osmega na dvanajsto. Poročilo o razvoju 2019 Urada za makroekonomske analize in razvoj prav tako ugotavlja, da se učinkovitost rabe virov in energije glede na zastavljene cilje “izboljšujeta prepočasi”, saj ostaja zaostanek za razvitejšimi državama ostaja. Isto velja tudi za zmanjševanje izpustov toplogrednih plinov.

“Slovenija mora povečati sredstva za izkoreninjenje revščine in lakote v svetu, za kar ima na voljo instrumente uradne razvojne pomoči in mehanizme razvojnega sodelovanja, ki bi jih s povečanjem sredstev lahko bolje, učinkoviteje in uspešneje uporabila. Pred svetom smo že leta 2005 obljubili in leta 2017 obljubo ponovili, da bomo za to namenili 0,33 % bruto nacionalnega dohodka do 2030, dosegli smo le 0,16 %. Takšno stanje zahteva poseg in jasne odločitve s strani vlade. Brez te odločitve bo Slovenija še naprej izgubljala na politični kredibilnosti,” pravi Albin Keuc, direktor platforme SLOGA. “Potrebujemo finančno podprt akcijski načrt za 0,33 %, potrebujemo okrepljeno delovanje za skladnost politik za razvoj na vladni ravni, ne moremo brez posvetovalnega procesa, v katerem bomo sodelovali vsi deležniki. Slovenija se mora premakniti iz čakalnice, če želi igrati vlogo, ki ji glede na človeške in naravne danosti gre.”

Ob Generalni skupščini Organizacije združenih narodov bo potekal tudi dialog o financiranju razvoja, ki bo poskusil odgovoriti, kako zagotoviti dovolj sredstev za pravičnejše in trajnostne družbe. Voditeljice in voditelji bodo morali odgovoriti, na kakšen način bodo okrepili boj zoper nezakonite finančne tokove (ki izčrpavajo šibkejše), zagotovili zadostna sredstva za izvajanje Agende 2030 in pariškega sporazuma o podnebju, ne da bi najšibkejše in najmanj odgovorne za stanje pahnili še v globljo dolžniško krizo. Civilna družba mora biti ob tem predvsem pozorna na delovanje zasebnega sektorja: na kakšen način in pod kakšnimi pogoji bo kapital prispeval k zmanjševanju razkoraka med potrebami in pomanjkanjem finančnim sredstev za izpolnjevanje ciljev trajnostnega razvoja. Delovati moramo preventivno, da ne bi prišlo do nenamenske raba javnih sredstev.

 

Dodatne informacije:  Albin Keuc, 041 749 468, albin.keuc@sloga-platform.org

 

Ce4SD Flag Disclaimer

Translate »