Povod, zavod za kulturo in razvoj mednarodnih odnosov v kulturi, je v sklopu projekta Trajnostna Evropa za vse v sodelovanju s platformo SLOGA pripravil posebno poročilo o uresničevanju Agende 2030 s posebnim poudarkom na 10. cilju trajnostnega razvoja za zmanjšanje neenakosti v Sloveniji.

V duhu univerzalnosti Agende za trajnostni razvoj do leta 2030 so se države članice Organizacije združenih narodov (OZN) zavezale, da z novo razvojno agendo ne bodo nikogar pustile zadaj. S ciljem celovitega pristopa k uresničevanju trajnostnega razvoja Agenda 2030 zajema tri razsežnosti: okoljsko, socialno in ekonomsko, ki se prepletajo v 167 podciljih Agende. Države redno poročajo o uresničevanju ciljev trajnostnega razvoja v okviru prostovoljnih nacionalnih pregledov.

Poročilo je osredotočeno na uresničevanje Agende 2030 za trajnostni razvoj s poudarkom na 10. cilju trajnostnega razvoja – odpravi neenakosti – na globalni ravni in v Sloveniji. Na podlagi analize so bila oblikovana priporočila za bolj vključujoče uresničevanje Agende 2030 – za vse.

Priporočila

  • Slovenija si naj prizadeva za tvorno sodelovanje civilne družbe in zagotovi vključevanje marginaliziranih ter izključenih skupin pri načrtovanju, izvajanju in spremljanju uresničevanjaciljev trajnostnega razvoja. Slovenija si naj prizadeva načrtovati in razviti usklajen pristopk razvoju zmogljivosti civilne družbe ter drugih deležnikov, povezan z zahtevami za spremljanje in izvajanje programa iz leta 2030.
  • Slovenija naj krepi varstvene mehanizmeza zagotavljanje vključenosti v družbenem, gospodarskem in političnem življenju vseh posameznikov, vključno z ranljivimi in marginaliziranimi skupinami.
  • Slovenija naj krepi sodelovanje v programu trajne preselitve UNHCR in tako zagotavlja trajno rešitev ter dostojno življenje najbolj ranljivim in krepi zakonite ter varne migracije.
  • Skladno z zavezo o namenjanju 0,33 odstotka bruto nacionalnega dohodka za mednarodno razvojno sodelovanje do leta 2030 naj Slovenija krepi dvostransko razvojno sodelovanje, ki ga naj razvija ob tvornem sodelovanju partnerskih držav skladno z načeli lastništva, vključno z namenjanjem razvojne pomoči najmanj razvitim državam.

Poročilo v pdf.

SLOVENIAN-LOGO-FULL-COLOUR

Poročilo je bilo pripravljeno v okviru aktivnosti projekta Trajnostna Evropa za vse, ki ga finančno podpira Evropska unija. Izražena mnenja avtorjev nujno ne odražajo stališč EU.

eu zastava

Translate »