13.11.2008
TEDEN GLOBALNEGA UČENJA – »Tudi ti si delček istega sveta«
15. – 23. 11. 2008
Med 15. in 23. novembrom 2008 bo v evropskih državah že 10. leto potekal Teden globalnega učenja. V Sloveniji ga bodo zaznamovali številni dogodki, ki se bodo odvijali po različnih slovenskih krajih, sodelovalo pa bo mnogo organizacij, ki se na raznovrstne načine ukvarjajo s področjem globalnega učenja. Koordinator aktivnosti nevladnih organizacij in zainteresiranih posameznikov v okviru Tedna globalnega učenja 2008 je Sloga.
Program aktivnosti najdete v zloženki: zlozenka_net.pdf
Koordinatorica Tedna globalnega učenja pri Slogi je Barbara Vodopivec, e: barbara.vodopivec@sloga-platform.org, 040 204 464
.............................................................................................................................................
Kaj je Teden globalnega učenja?
Teden globalnega učenja je leta 1999 prvič organiziral Center Sever-Jug, s sedežem v Lizboni, v okviru Sveta Evrope. Namen tedna je bil spodbuditi države članice k razvijanju šolskih dejavnosti, ki se ukvarjajo z vprašanji revščine in družbene izključenosti.
Center Sever – Jug vsako leto pozove članice Sveta Evrope k sodelovanju in tako je Teden globalnega učenja postal vsakoletni dogodek.
Kaj so cilji Tedna globalnega učenja?
Teden globalnega učenja poskuša vzpodbuditi učence, učitelje ter mladinske skupine k raziskovanju izobraževalnih aktivnosti za globalno državljanstvo. Namen tedna je opozoriti na različnosti ter neenakosti tako na lokalnem kot tudi globalnem nivoju ter spodbujati k razumevanju osrednjih idej globalnega državljanstva:
- zavedanje o svetu ter o naši vlogi globalnih državljanov
- spoštovanje različnosti ter razvijanje sposobnosti medkulturne komunikacije
- zavzemanje za aktivizem, ki lahko pripelje do bolj pravičnega in mirnega sveta
- sprejemanje odgovornosti za lastna dejanja
Teden globalnega učenja spodbuja mlade, učitelje in ostale predstavnike izobraževalnih institucij k implementaciji globalnega izobraževalnega projekta v šolah
Zakaj bo Teden globalnega učenja potekal tudi v Sloveniji?
Namen dogodka v Sloveniji je slovenski javnosti predstaviti pomen globalnega učenja za doseganje uravnoteženega in trajnostnega razvoja sveta. Slovenske NVO, ki delujejo na različnih tematskih področjih, bodo pokazale kako prizadevanja za razvoj na različnih področjih (socialnem, kulturnem, gospodarskem, političnem itd.) in v različnih delih sveta (v Sloveniji, EU, državah v razvoju) vplivajo na razvoj sveta kot celote. Pokazale bodo, kako lahko vsak izmed nas vpliva na reševanje globalnih problemov, kot so svetovna revščina, neenakopravnost spolov, otroško delo, trgovina z ljudmi itd. za doseganje pravičnejšega razvoja sveta.
Priponke:
zlozenka_net.pdf
Izzivi strategije za globalno učenje_delavnica.doc
Ali smo Slovenci globalni državljani - posvet in aktivnosti.doc





